“Mam krzywe barki! To na pewno skolioza!” Czy na pewno?

Większość osób kojarzy skoliozę z grabieniem się przy biurku, noszeniem plecaka lub torby na jednym ramieniu i różną wysokością barków, ale czy dokładnie o to w tym chodzi?

Boczne skrzywienie kręgosłupa- nazywane skoliozą jest przypadłością występującą zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Kąt skrzywienia liczymy w płaszczyźnie czołowej i na tej podstawie stwierdzamy czy mamy do czynienia z tą jednostką chorobową czy tylko z postawą skoliotyczną. Do bocznego wychylenia może dojść komponenta rotacyjna (w prawo lub w lewo), a także nadmierne zgięcie lub wyprost kręgosłupa. 

Skolioza nie jedno ma imię

Skoliozą w języku potocznym nazywana jest większość wad postawy. Jednak jeżeli chodzi o terminologię fizjoterapeutyczną możemy wyróżnić:

– skoliozę czyli skrzywienie boczne kręgosłupa

plecy płaskie czyli zmniejszenie krzywizn kręgosłupa

plecy okrągłe czyli znaczące zwiększenie naturalnych krzywizn kręgosłupa piersiowego

plecy wklęsłe: zwiększenie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego

plecy wklęsło-okrągłe lub okrągło-wklęsłe czyli połączenie dwóch powyższych jednostek.

Do każdego typu zaburzeń możemy dołączyć elementy rotacji kręgów przez co prawa się często komplikuje.

Ciało człowieka działa jak wielki układ naczyń połączonych. Zaburzenie jednego elementu powoduje zmianę działania innych ogniw.

Skolioza - fizjoterapia

Na co zwracać uwagę przy podejrzeniu skoliozy ?

Podczas badania postawy czy to dorosłego czy dziecka powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd tułowia ale także na układ kończyn i głowy a także zwrócić uwagę na objawy z układu wisceralnego.

Problemy ze stopą lub z żołądkiem mogą oddziaływać zarówno na mobilność kręgosłupa jak i wpływać na napięcie mięśniowe. Błędnie bodźcowane miocyty reagują większym napięciem pociągając elementy kostne. Jest to prosta droga do zaburzeń postawy.

Działa to też odwrotnie. Idiopatyczny problem wynikający z pierwotnej złej budowy kręgów i kręgosłupa może skutkować problemami w dalszych częściach ciała, których nawet nie wiążemy z zaburzeniami postawy. 

Co ma wpływ na naszą postawę?

Na wygląd naszego ciała największy wpływ mają czynności dnia codziennego. Długie siedzenie przy komputerze lub przed telewizorem przy złym ustawieniu organizmu skutkuje patologicznym napięciem mięśni. Przekłada się to na zachwianie statyki ciała i nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Najczęściej obserwowanymi anomaliami są zauważalna różnica w wysokości barków, wysunięcie głowy do przodu i “garbienie się” spowodowane często wysunięciem i rotacją wewnętrzną barków oraz łopatek a nie wynikające z nadmiernego zgięcia kręgosłupa.

Większość tych “wad” wynika z nieprawidłowego napięcia mięśni i ich “rozleniwienia”. 

Korekcja wad postawy i zalecenie właściwych ćwiczeń mobilizujących unieruchomione tkanki i wzmacniających te o obniżonym napięciu, skutkuje poprawieniem nie tylko wyglądu ciała ale także wpływa znacząco na jakość życia. 

Skolioza, wady postawy

Jeżeli zauważasz u siebie lub u swojego dziecka:

  • krzywe kolana
  • zgarbione plecy
  • obniżenie łuku w stopie/ stopę płaską
  • wysuniętą głowę do przodu lub przechylającą się na jedną stronę
  • podczas długotrwałej pozycji stojącej wypychanie brzucha do przodu lub pośladków w tył
  • nierówną wysokość barków

Zgłoś się do nas!

Wykwalifikowani fizjoterapeuci pomogą Ci znormalizować napięcie mięśniowe oraz nauczą Cię ćwiczeń, które pomogą poprawić Twoją sylwetkę oraz zniwelować dolegliwości bólowe.

Tekst: Anna Cz.