Wielu osobom obecnym w naszej klinice z pewnością obił się o uszy legendarny skrót FMS. Sporo osób zastanawia się co oznacza i z czym się wiąże. W tym wpisie uchylimy rąbka tajemnicy – czym jest i dlaczego jest tak pożyteczny.

FMS to skrót od angielskiego Functional Movment Screen, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza – test sprawności funkcjonalnej. Koncepcję tą stworzyli Panowie Gray Cook oraz Lee Burton w 1995r. by dziś stała się jedną z najczęściej stosowanych metod testowania sporowców. Jest to szereg przesiewowych testów funkcjonalnych, umożliwiających ocenę ruchową sportowca oraz określenie prawdopodobieństwa odniesienia kontuzji. Oceniają one takie składowe jak mobilność oraz stabilność w stawach, siłę mięśniową, elastyczność poszczególnych grup mięśniowych, wielopłaszczyznową koordynacje ruchową oraz równowagę.

FMS składa się z 7 podstawowych testów funkcjonalnych, do których należą:

  1. Głęboki przysiad
  2. Przeniesienie nogi nad płotkiem
  3. Przysiad w wykroku
  4. Ruchomość obręczy barkowej
  5. Aktywne uniesienie wyprostowanej nogi
  6. Ugięcie ramion w podporze
  7. Stabilność rotacyjna tułowia

Brzmi łatwo i przyjemnie? FMS nie jest taki prosty

Możemy Wam zagwarantować, że wcale tak prosto nie jest. Podczas wykonywania testów Fizjoterapeuta czuwa, by wyłapać ewentualne funkcjonalne braki bądź kompensacje. Każdy z testów jest oceniany przez fizjoterapeutę w czteropunktowej skali (0-3), gdzie 3 oznacza prawidłowe wykonanie testu bez kompensacji. Wraz z pojawianiem się kompensacji, niestabilność bądź bólu Fizjoterapeuta obniża punktację danego testu.

W ogólnym rozrachunku osoba testowana ma możliwość uzyskania maksymalnie 21pkt, co jest uważane za świetny wynik i minimalne ryzyko odniesienia kontuzji. Im niższa punktacja, tym ryzyko to wzrasta. Za granice przy której powinna się nam zaświecić lampka uznaje się wyniki mniejsze lub równe 14 pkt, które świadczą o słabej kondycji układu ruchu oraz bardzo dużej podatności na kontuzje.

Na podstawie wyników fizjoterapeuci są w stanie odnaleźć słabe ogniwa oraz ewentualne deficyty w ciele sportowca oraz w kompleksowy sposób zaprogramować ewentualny program naprawczy w celu poprawy wydajności organizmu i zmniejszenia ryzyka kontuzji.

Test FMS w Bielsku-Białej

Przyjdź do nas i sprawdź swój poziom zaawansowania!

Jeżeli jesteś profesjonalnym bądź amatorskim sportowcem, lub po prostu lubisz aktywnie spędzać czas i obawiasz się ewentualnej kontuzji, to test FMS w Bielsku w naszej klinice będzie dla Ciebie świetnym wyborem!

Zapraszamy do Vitall Sport, na szeroką gamę testów funkcjonalnych i dogłębną analizę ruchową, która pomoże Ci stać się jeszcze lepszą wersją siebie. Wraz z grupą fizjoterapeutów ułożymy też dla Ciebie indywidualny program treningowy, który pomoże Ci wyeliminować wszystkie Twoje słabe punkty.

Do zobaczenia w Vitallu!