Uraz łąkotki fizjoterapia czy operacja?

Łąkotki to chrzęstne amortyzatory stawu kolanowego bez których ruchomość stawu byłaby dużo mniejsza, a powierzchnie stawowe poddane większym obciążeniom.

Uszkodzenie łąkotki to bardzo złożony temat, dlatego podczas podejmowania decyzji co do dalszego postępowania konieczna jest dokładna diagnoza odnośnie miejsca uszkodzenia oraz rodzaju urazu. Podczas wizyty w naszym gabinecie poddajemy kolano pacjenta różnym testom mającym na celu wywołanie objawów które nakierują nas na okolicę urazu. Dodatkowo diagnozę uzupełniamy o badanie USG które jest w stanie pokazać nam czy doszło do urazu w warstwie przytorebkowej.

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, a jego występowanie ogranicza się do  strefy czerwonej czyli najlepiej ukrwionej okolicy łąkotki to możemy podjąć rehabilitację w celu bezoperacyjnego wygojenia łąkotki.

Jak wtedy wygląda rehabilitacja ?

Postępowanie rehabilitacyjne polega wtedy na wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń korygujących wzorce ruchowe i wzmocnieniu „słabych ogniw” w naszym ciele. Stosuje się także zabiegi z zakresu fizykoterapii mającej na celu poprawę ukrwienia, zmniejszenie bólu i wspomagające proces tworzenia wydolnej blizny w miejscu uszkodzenia tkanki.

A co jeśli jednak konieczna będzie operacja?

Jeśli uszkodzenie łąkotki występuje wewnątrz stawu, kolano boli, puchnie i blokuje się, wtedy niezbędna jest konsultacja lekarska i wykonanie badania rezonansu magnetycznego, dzięki któremu zobaczymy wnętrze stawu kolanowego i lekaż będzie w stanie zaplanować leczenie operacyjne.

Przed zabiegiem jeśli to możliwe warto odbyć dwu tygodniową rehabilitację przedzabiegową dzięki czemu powrót do sprawności po operacji jest łatwiejszy i szybszy.

Jak uzyskać dobre efekty operacji łąkotki ?

Żeby uzyskać dobre efekty operacyjnego leczenia urazów łąkotek po zabiegu artroskopii stawu kolanowego konieczna jest rehabilitacja trwająca w zależności od zastosowanej procedury leczenia od 2 tygodni do kilku miesięcy.

Na czas powrotu do pełnej sprawności wpływa również poziom aktywności fizycznej przed operacją, więc nie czekaj tylko rusz do działania!!!