Z usług fizjoterapeuty uroginekologicznego warto skorzystać, m.in w następujących sytuacjach:

 • Po porodzie, aby ocenić stan Twoich mięśni brzucha (diagnostyka pod kątem rozejścia mięśnia prostego brzucha), uruchomić bliznę po CC lub po nacięciu/pęknięciu, ocenić sprawność mięśni dna miednicy czy zaplanować bezpieczny powrót do aktywności fizycznej.
 • Jeśli jesteś w ciąży, a doskwierają Ci bóle m.in. bóle pleców czy bóle w okolicy spojenia łonowego, lub kiedy po prostu chcesz przygotować siebie i swoje ciało do porodu.
 • W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu lub obniżeniem narządów.
 • Kiedy chcesz profilaktycznie sprawdzić stan swoich mięśni dna miednicy i zadbać o ich sprawność.
 • Gdy podejrzewasz u siebie rozejście mięśnia prostego brzucha (może powstawać nie tylko po ciąży).
 • Po zabiegach chirurgicznych w obrębie brzucha czy miednicy, aby uruchomić bliznę.
 • Możesz także skorzystać z masaży dla kobiet w ciąży lub aplikacji plastrów kinesiotape.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

fizjoterapeuta uroginekologiczny bielsko
fizjoterapeuta proginekologiczny bielsko

Jeśli jeszcze nie byłaś u fizjoterapeutki ginekologicznej, ta część z pewnością Cię zainteresuje! Najpierw fizjoterapeutka przeprowadza z Tobą wywiad, pyta o Twoje dolegliwości, cel wizyty, zadaje pytania dotyczące Twojego problemu oraz takie dotyczące stanu zdrowia. Niektóre z nich będą intymne ale nie musisz się krępować- wszystko dzieje się w komfortowej atmosferze. Następnie jest przeprowadzone badanie. Co będzie badane zależy głównie od celu Twojej wizyty. Może to być badanie postawy, badanie blizny, kręgosłupa, sprawdzenie mięśni dna miednicy (wewnętrzne lub zewnętrzne) lub USG aby skontrolować Twoje mięśnie brzucha.

Następnie wykonuje indywidualnie dobraną do pacjentki i jej problemu terapię. Podczas wizyty będą wykonywane ćwiczenia, które dostaniesz w zalecaniach do domu oraz inne wskazówki, abyś mogła szybciej uporać się ze swoimi dolegliwościami lub po prostu szybciej wrócić do formy. Każda wizyta jest inna, tak jak każda pacjentka. Nie wstydź się swoich problemów, nawet jeśli są bardzo intymne i wydają się dziwne czy błahe, to po prostu natura.

Przykładowa wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej w Bielsku-Białej w klinice Vitall Sport.

Przybliżymy Ci jeszcze bardziej przebieg wizyty.

Anna- pacjentka w wieku 28lat- zgłosiła się do gabinetu na wizytę poporodową. Pacjentka była 3 miesiące po porodzie przez cesarskie cięcie.

Kiedy możesz się zgłosić na wizytę poporodową? Najlepiej 6 tygodni po porodzie drogami natury i 8 tygodni po porodzie przez cesarskie cięcie. Czy trzy miesiące to za późno? Oczywiście że nie! Zawsze, kiedy coś Ci przeszkadza, warto zacząć! Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia oceniona została postawa. Następnie zbadano bliznę, która sprawiała dyskomfort i była mało ruchoma. Została wykonana mobilizacja blizny z użyciem technik manualnych oraz osteopatycznych. Pacjentka dostała też instruktaż, jak pracować z blizną w domu. Kolejnym krokiem było badanie mięśnia prostego brzucha – za pomocą palpacji oraz USG. U tej pacjentki nie znaleziono cech rozejścia się mięśnia. Kolejną rzeczą było ułożenia krótkiego zestawu ćwiczeń, aktywującego mięśnie osłabione po ciąży oraz instruktaż rozciągania mięśni przykurczonych. Pacjentka wykonywała je na wizycie pod okiem fizjoterapeutki, aby móc poprawnie ćwiczyć swój indywidualny trening w domu. Wszystkie zalecenia domowe zostają zapisane- może to być forma papierowa lub elektroniczna, najważniejsze, aby nic Ci nie umknęło. Na koniec wizyty zawsze jest czas na pytania. Z panią Anna umówiłam się za 3 tygodnie na kontrolę postępów oraz badanie mięśni dna miednicy.

Jak się przygotować do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

bielsko fizjoterapeuta uroginekologiczny
fizjoterapia proginekologiczna bielsko

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do wizyty u u fizjoterapeuty uroginekologicznego:

 • Powinnaś zabrać ze sobą wygodny strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów.
 • Nie smaruj się balsamem ani oliwką- szczególnie okolicy brzucha, ud, pośladków i pleców- są to miejsca gdzie najczęściej przeprowadzam terapię.
 • Jeśli posiadasz dodatkową dokumentację, weź ją ze sobą.
 • Pacjentki w ciąży powinny mieć przy sobie kartę ciąży.
 • Gdy przychodzisz z konkretnym problemem, pomyśl kiedy rozpoczęły się Twoje dolegliwości, co je nasila, a co zmniejsza.
 • Pamiętaj o dobrym nawodnieniu przed wizyta, a kiedy nie możesz przyjść nie zapomnij o odwołaniu wizyty.