Artroskopia kolana to jedna z najbardziej powszechnych zabiegów ortopedycznych – może dotyczyć wielu różnych schorzeń. Protokoły rehabilitacyjne dostosowane są do zakresu zabiegu. Poznaj je, aby wiedzieć co Cię czeka po artroskopii kolana.

Co to jest artroskopia kolana

Artroskopia to medyczna procedura diagnostyczna lub lecznicza, która jest minimalnie inwazyjna dla pacjenta i wiąże się z rzadkimi możliwymi powikłaniami, dzięki czemu rehabilitacja po zabiegu jest szybka. Wykonuje się ją na różnych stawach (bark, kostka, biodro, nadgarstek), ale sama technika została opracowana na stawie kolanowym. Znieczulenie ogólne w przypadku tego zabiegu nie jest wymagane, stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe lub wykonuję się artroskopię w znieczuleniu zewnątrz oponowym lub podpajęczynówkowym. 

Do najczęściej uszkadzanych struktur  w obrębie stawu kolanowego zaliczamy:

  • Więzadła ACL, MCL, LCL,
  • Łąkotka boczna lub przyśrodkowa,
  • Błona maziowa,
  • Chrząstka stawowa.

Operacja artroskopii kolana, w zależności od uszkodzonej struktury polega na rekonstrukcji więzadła, usunięciu lub zszyciu fragmentu łąkotki, wycięciu błon przerośniętej błony maziowej oraz  tzw. „shaving”  – czyli oczyszczanie powierzchni uszkodzonej chrząstki.

Artroskopia kolana – kiedy zacząć rehabilitacje? 

Fizjoterapię po artroskopii kolana można zacząć nawet po 12h od operacji, ważne jest aby skonsultować tę decyzję zarówno z lekarzem jak i fizjoterapeutą.

W pierwszym etapie fizjoterapii  po zabiegu artroskopii skupiamy się na skutkach samej operacji- zmniejszenie bólu, obrzęku, poprawę ruchomości samego stawu kolanowego. W tym etapie praca z pacjentem polega na lokalnej terapii manualnej w obrębie stawu kolanowego, która ma na celu rozluźnienie tkanek mięśniowo- powięziowych oraz terapię przeciwobrzękowa manualną. Ważne są także zabiegi fizykalne, które mają na celu wspomóc prace manualna fizjoterapeuty. Korzystamy z takich urządzenia jak elektorterapia (compex, bodyflow) magnetoterapia SIS (Super Inductive System), termoterapia Phisiowarm oraz Game Ready, oraz drenażu limfatycznego. Nieodłączona częścią fizjoterapii są ćwiczenia, w tym etapie maja one na celu wspomóc pacjenta w jego codziennym funkcjonowaniu- nauka chodu o kulach, nauka i reedukacja chodu, prawidłowe obciążenie kończyn dolnych czy wzmacnianie mięśni kończyn dolnych. 

Fizjoterapia po artroskopii

W kolejnych etapach po zabiegu artroskopii skupiamy się w dalszym ciągu na rozluźnianiu tkanek w obrębie stawu kolanowego jak i również pracy z blizną pozabiegową. W tym celu poza technikami manualnymi wspomaga się również terapią suchą igłą. Do treningu fizjoterapeutycznego zostają dodane elementy stabilizacji stawu kolanowego.  Wykorzystywane przez nas urządzenia do terapii fizykalnej mają w tym etapie na celu przyspieszenie naszej regeneracji, tak by procesy naprawcze w naszym organizmie zachodziły szybciej.

Ostatni etap fizjoterapii jest dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta- powrót do codziennego funkcjonowania, powrót do uprawiania sportu, przygotowanie profesjonalnego zawodnika do powrotu do swojej dyscypliny. Wszytko po to by jak najbardzej zminimalizować ryzyko przyszłych kontuzji, oraz poprawić twoją sprawność i komfort życia.

Czas trwania fizjoterapii po artroskopii stawu kolanowego jest zróżnicowany, w zależności od operowanych struktur, może trwać od 6 do 24 tygodni.