Fizjoterapia po artroskopii kolana

Artroskopia to medyczna procedura diagnostyczna lub lecznicza, która jest minimalnie inwazyjna dla pacjenta i wiąże się z rzadkimi możliwymi powikłaniami, dzięki czemu rehabilitacja po zabiegu jest szybka. Wykonuje się go na różnych stawach (bark, kostka, biodro, nadgarstek), ale sama technika została opracowana na stawie kolanowym. Znieczulenie ogólne w przypadku tego zabiegunie jest wymagane, stosuje się zazwyczaj znieczulenie miejscowe lub wykonuję się artroskopię w znieczuleniu zewnątrz oponowym lub podpajęczynówkowym. 

Do najczęściej uszkadzanych struktur  w obrębie stawu kolanowego zaliczamy:

  • Więzadła ACL, MCL, LCL,
  • Łąkotka boczna lub przyśrodkowa,
  • Błona maziowa,
  • Chrząstka stawowa.

Operacja artroskopii kolana, w zależności od uszkodzonej struktury polega na rekonstrukcji więzadła, usunięciu lub zszyciu fragmentu łąkotki, wycięciu błon przerośniętej błony maziowej  oraz  tzw. „shaving”  – czyli oczyszczanie powierzchni uszkodzonej chząstki.

Fizjoterapię po artroskopii kolana można zacząć nawet po 12h od operacji, ważne jest aby skonsultować tę decyzję zarówno lekarzem jak i fizjoterapeutą.

W pierwszym etapie fizjoterapii  po zabiegu artroskopii skupiamy się na skutkach samej operacji- zmniejszenie bólu, obrzęku, poprawę ruchomości samego stawu kolanowego. W tym etapie praca z pacjentem polega na lokalnej terapii manualnej w obrębie stawu kolanowego, która ma na celu rozluźnienie tkanek mięśniowo- powięziowych oraz terapię przeciwobrzękowa manualną. Ważne są także zabiegi fizykalne, które mają na celu wspomóc prace manualna fizjoterapeuty. Korzystamy z takich urządzenia jak elektorterapia (compex, bodyflow) magnetoterapia SIS (Super Inductive System), termoterapia Phisiowarm oraz Game Ready, oraz drenażu limfatycznego. Nieodłączona częścią fizjoterapii są ćwiczenia, w tym etapie maja one na celu wspomóc pacjenta w jego codziennym funkcjonowaniu- nauka chodu o kulach, nauka i reedukacja chodu, prawidłowe obciążenie kończyn dolnych czy wzmacnianie mięśni kończyn dolnych. 

W kolejnych etapach po zabiegu artroskopii skupiamy się w dalszym ciagu na rozluźnianiu tkanek w obrębie stawu kolanowego jak i również pracy z blizną pozabiegową. W tym celu poza technikami manualnymi wspomaga się również terapią suchą igłą. Do treningu fizjoterapeutycznego zostają dodane elementy stabilizacji stawu kolanowego.  Wykorzystywane przez nas urządzenia do terapii fizykalnej mają w tym etapie na celu przyspieszenie naszej regeneracji, tak by procesy naprawcze w naszym organizmie zachodziły szybciej.

Ostatni etap fizjoterapii jest dostosowany indywidualnie do każdego pacjenta- powrót do codziennego funkcjonowania, powrót do uprawiania sportu, przygotowanie profesjonalnego zawodnika do powrotu do swojej dyscypliny. Wszytko po to by jak najbardzej zminimalizować ryzyko przyszłych kontuzji, oraz poprawić twoją sprawność i komfort życia.

Czas trwania fizjoterapii po artroskopii stawu kolanowego jest zróżnicowany, w zależności od operowanych struktur, może trwać od 6 do 24 tygodni.